top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıPeCom

Neden Satışta Standartlar?

Standartlar her zaman sistemin en önemli yapıtaşlarıdır. Standartlar iyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı, kaliteyi kısacası sıfatları belirleyen, yol haritası çizmemizi ve gelişimi tetikleyen ana unsurlardır.


Eğer bir sistemin doğru işlemesini istiyorsanız, ilk önce sistemin hangi standartlarla "doğru" işleyeceğini belirlemelisiniz. Kurumların yapılarında bulunan departmanlar da birer sistemdir. Satış departmanını kimlerden oluşturuyorsunuz? Ekip üyelerini hangi standartlara göre belirliyor, seçiyor, istihdam ediyorsunuz? noktasından başlayan satış sisteminiz büyümek için en değerli standart noktanızdır.


Ekip üyelerini istihdam ettikten sonra çalışma standartlarını kurgulamak, bununla eş zamanlı olarak eğitim ve oryantasyon çalışmalarını uygulamak gerekir.


Satış eğitimi deyince akla ilk gelen "etkili satış teknikleri" eğitimidir. Bu eğitimlerin içeriğine baktığınızda ekip üyelerinin sözkonusu teknikleri öğrenip başarılı olmalarını beklersiniz. Oysa ki sistem ve ekip bir birinden ayrılmaz kavramlardır. Bu nedenle bireysel başarı hiç bir zaman gerçek taşıyıcı olamaz. Satış ekiplerinde başarının anahtarı takım oyunu ve kitle davranışında bulunuyor. Öyle ki, eğer tüm ekip belli bir seviyeye ulaştıysa başarının önüne yönetim bile geçemeyecektir. İşte bu nedenle bizler Satışta Standartlar Eğitimi'ni oluştururken kitlesel başarıya odaklandık. Tek tek bireylerden ziyade tüm ekibin belirli bir standarda ulaşması ve bu doğrultuda satış yapmasını hedefledik.


Siz de bir satış eğitimi planlıyorsanız, ilk önce içeriğin bireysel başarı yerine kitlesel başarıya odaklandığından emin olun. İster kurumsal satış eğitimi, ister perakende satış eğitimi olsun, ilk hedefiniz standartlara sahip ve gelişen bir takım yaratmaktır. Bu bağlamda satış eğitimi ve satış atölyeleriyle 360 derece satış geliştirme hizmetini PersonelEğitimleri.Com'da bulacaksınız.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page