Liderlik Ve Kurumsal Egitim Secenekleri

            İşe alınacak olan personeller ile aşamalı olarak görüşme vazifesi kurumsal eğitim hizmetlerinin temelini oluşturmaktadır. Buna göre hangi personelin ne oranda şirkete fayda sağlayacağını direkt olarak bu hizmet kolu belirlemektedir. Yine belli başlı küçülme ya da değişim programlarında işten kimlerine çıkarılacağına, nasıl bir ekonomik politika izleneceğine de liderlik eğitimi karar vermektedir. Temel amaç şirketin maddi manevi çıkarlarını sağlamak, şirket için en uyumlu ve çalışkan personellerin alımını sağlamak, alımı gerçekleştirilmiş personellerden de tam ölçekli randımanlar elde etmektir. İş başvurusu yapan adaylar ile direkt olarak insan kaynakları görüşür.

            Onların eğitim durumlarını, sosyal projelerini, geçmiş deneyimlerini tahlil eder. İnsan kaynaklarının vereceği her karar içinde bulunduğu şirketin çıkarlarına taban tabana uyum sağlamak zorundadır. Aynı zamanda şirketten şirkete göre farklılık arz etmesinin yanı sıra haftalık ve aylık raporlama yapmak da insan kaynaklarının tekelindedir. Bu raporlar üst düzey yöneticilere giderek çeşitli karar mekanizmalarının oluşturulmasına alt yapı oluşturur. Belli başlı dönemlerde iş gücünün yenilenmesi ve arttırılması için üst düzey yöneticilerden talep gelmektedir. Ekonomik büyümenin tam ortasında finansal olarak güçlenmesi gereken şirketler insan kaynaklarından periyodik olarak yaptırımlarda bulunması istenir.

            Örneğin çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi, personeller arası mevki değişimlerinin yaşanması tamamen insan kaynaklarının belirleyeceği ve teminat vereceği projelerin kapsamında yer alır. Şirkette iş ve çalışma prensipleri ile ilgili çeşitli problemleri olan çalışanlar ile yüz yüze görüşme gerçekleştirmek de icra edilen görevlerden bir diğerini oluşturmakta. Burada personelin iş gücünü arttırmak, onu çalışma koşulları ile uyumlu bir şekilde entegre etmek birinci görevler arasında yer alır. Her şirketin bir istihdam politikası vardır ve bu politikalar hiçbir şekilde sabit değildir.

            Aylık ve yıllık raporlarda kaç personele daha ihtiyaç duyulduğu, ek çalışma alanlarının oluşturulup oluşturulmayacağı da insan kaynaklarında çalışan müdürlerin ve müdür yardımcılarının bir diğer alternatifini meydana getirir. İnsan kaynakları aynı zamanda şirket cezalarını ve ödüllerini belirler. Ayın elemanının seçilmesi, ona verilecek armağanın belirlenmesi ödül kısmını oluşturur. Çeşitli disiplin cezalarının belirlenmesi ve uygulanması da alt kolları oluşturur.

            Yetenek yönetimi kapsamında yürütülen tüm çalışmalar iletişim eğitimi kapsamında ele alınmaktadır. Buna göre kim hangi işte daha iyi emek ve hizmet veriyorsa belirlenmesi, şirket içi transferlerin randımanlı ve profesyonel olarak gerçekleştirilmesi bu alanda vuku bulmaktadır. En iyilerin elde tutulmasına dayalı bu stratejik çalışmalar ile birlikte şirketin hacimsel kazanımı artar. Dijital insan kaynakları çalışmaları da satış eğitimi ölçeklerinde değerlendirilen bir diğer işlemdir. Artık her şirketin tüm kaynaklarını ve raporlarını dijital ortama aktarması ile birlikte dijital ortamdaki veriler önem kazanmaktadır. Şirketlerin uluslararası standartları yakalaması ve dış ülkelere açılması da bu alandaki en önemli ve profesyonel çalışmaların bütünlüğünü oluşturur. İleri seviyede politika oluşturmak da son bölümü teşkil eder.

YATIRIM HİSSE SENEDİ

Bu müşterilerinizi olup bitenlerden haberdar edin. Bu içeriği istediğiniz gibi özelleştirmek için kendi görüntü, metin ve bağlantılarınızı ekleyin veya koleksiyonunuzdan veriler bağlayın.  

EMLAK

Bu müşterilerinizi olup bitenlerden haberdar edin. Bu içeriği istediğiniz gibi özelleştirmek için kendi görüntü, metin ve bağlantılarınızı ekleyin veya koleksiyonunuzdan veriler bağlayın.  

Teknoloji

Bu müşterilerinizi olup bitenlerden haberdar edin. Bu içeriği istediğiniz gibi özelleştirmek için kendi görüntü, metin ve bağlantılarınızı ekleyin veya koleksiyonunuzdan veriler bağlayın.  

Çaya Bekliyoruz

Nisbetiye Mh. Gazi Güçnar Sk.

No:4 D:2 Z.Kuyu-Beşiktaş/İSTANBUL

merhaba@personelegitimleri.com

Neler Yapıyoruz? Takibe Alın
instagram-logo-and-icon-black-and-white-
İlk Bilen Siz Olun!

SICACIK BİR MERHABA İÇİN ARAYIN : 0850 305 24 15

© 2019 Oida Eğitim ve Danışmanlık, Tüm Hakları Saklıdır.

instagram-logo-and-icon-black-and-white-